Prema mnogim kompetentnim mišljenjima, Rim je najbolja TV serija ikada snimljena. Dinamično osmišljen koncept, odlična priča koja se račva u nekoliko tokova, fenomenalna glumačka ekipa, niz osvojenih nagrada i budžet od 100 miliona dolara samo za prvu sezonu dovoljni su razlozi da ne propustite ovu izuzetnu priču o burnom periodu prelaska Rimske republike u Rimsko carstvo koja u novembru na RTS-u kreće u udarnom terminu.
Rim počinje čuvenim istorijskim događajem koji je obeležio kraj Cezarovog vojevanja u Galiji a koji se pamti po famoznoj sentenci „Alea iacta est“ („Kocka je bačena“). Cezarove legije prelaze Rubikon marširajući prema Rimu, i time je stavljena tačka na njegov savez s Pompejom Magnusom. Ovo je samo finalna etapa sukoba koji potresa Rimsku republiku na izdisaju, gde trvenje između plebejaca i patricija dostiže svoj vrhunac.
Političke borbe, intrige i spletke, sukobi velikana oko vlasti, moći i žena, sudbine malih ljudi i njihova borba za opstanak… teme su serije koju je osmislio Džon Milijus. Većinu epizoda napisao je Bruno Heler, a početne je režirao Majkl Eptid (Gorillas In The Mist); prva sezona bavi se periodom uspona Julija Cezara, dok je druga okrenuta počecima vladavine njegovog naslednika Oktavijana Avgusta i njegovim sukobom s Markom Antonijem.
Odmah treba reći da su autori serije, i pored minucioznog pristupa svakom detalju o istoriji, kulturi i svakodnevnom životu Rimskog carstva, uzeli veliku slobodu tumačenja istorijskih događaja. Ipak, to ne ugrožava tok radnje, naročito ako se ima u vidu da je Bruno Heler znalački uveo u priču tzv. obične ljude kroz likove centuriona Lucija Vorena i legionara Tita Pula, koji su takođe istorijske ličnosti ali se o njima ne zna gotovo ništa jer ih Cezar samo ovlaš pominje u spisima De Bello Galico.
To je Heleru dalo prostora da se razmahne, i potpomognut velikim budžetom i produkcijom monumentalnih razmera, napravi seriju kakva do sada nije viđena na ekranima. Za razliku od većine ostalih TV serija, Rim ne štedi gledaoca; u njemu se vidi sve do poslednjeg detalja, bilo da su to scene seksa ili bojnog kasapljenja. Ovo naročito važi za scenu ubistva Julija Cezara u Senatu, kojom se završava prva sezona i koja je u svakom pogledu antologijska.
Naravno, Rim ne bi bio to što jeste da u njemu nema zaista vanserijskih glumačkih ostvarenja. Pre svih, fenomenalni škotski glumac Kevin MekKid (Trejnspoting, Pasji vojnici, Nebesko kraljevstvo,), u ulozi Lucija Vorena za koga kritičar Total filma kaže da „ima dobro srce, ali je u stanju da vas prikolje samo ako ga popreko pogledate“. MekKidov Lucije je toliko strastven i upečatljiv da to u pojedinim trenucima zna da zaboli.
Njegov sajdkik Rej Stivenson takođe je briljirao u ulozi Tita Pula, dok je Marka Antonija, brutalnog prostaka koga su obožavale rimske legije, ovekovečio Džejms Pjurfoj, čija pojava na ekranu odiše sirovom harizmom.
Pored njih, svakako treba istaći i dve dame: Poli Voker kao Aciju od Julija (Zlatni globus za ovu ulogu) i Lindzi Maršal, koja tumači lik pohotne egipatske kraljice Kleopatre.
Prva sezona serije ima standardnih 12 epizoda, dok je druga zaokružena na deset i time je serija završena. Ukidanje je obrazloženo visokim troškovima produkcije. U poslednje vreme priča se o snimanju filma Rim, za koji Bruno Heler već piše scenario.
Dok se ne desi toliko željena holivudska adaptacija, ne propustite seriju Rim. Nikad niste gledali ništa slično.